Cukrzyca a kierowanie pojazdami


Jak chory na cukrzycę powinien przygotować się do podróży samochodem.

1.Rano siadaj za kierownicą po zmierzeniu glukozy we krwi, przyjęciu insuliny i spożyciu posiłku.

2.Jeśli zaczynasz podróż z poziomem glukozy we krwi poniżej 90 mg%, to powinieneś zjeść posiłek zawierający węglowodany (kanapka + batony)

W czasie jazdy samochodem

Podróż to duży wysiłek, zarówno fizyczny jak i umysłowy: przygotuj się na możliwość wystąpienia niedocukrzenia (zabierz ze sobą słodzony płyn, sok, kanapkę, cukier w kostkach czy glukozę w pastylkach). Miej zawsze przy sobie legitymację lub kartę diabetyka, opaskę na rękę informacją o chorobie.

1.Jeśli poczujesz się gorzej, niezwłocznie zatrzymaj samochód i wyjmij kluczyki ze stacyjki. Jeśli podejrzewasz niedocukrzenie, zawsze najpierw spożyj węglowodany (słodki płyn lub dwie kostki cukru oraz kanapkę), a potem zmierz poziom cukru we krwi i odpocznij. Gdy wystąpiło niedocukrzenie nie powinieneś wyruszać w dalszą drogę przed upływem 45-60 minut od pojawienia się problemu, ponieważ Twój mózg nie pracuje w tym okresie prawidłowo.

2. Stres związany dużym ruchem na drogach, korkach utrudnieniach w ruchu powoduje , że organizm może potrzebować większej ilości zarówno pokarmu jak i insuliny.

3.Jeśli jedziesz daleko, rób postoje przynajmniej co 2-3 godziny, w przerwie podróży zmierz glukometrem poziom cukru, nie zapomnij o posiłkach odpowiedniej kaloryczności, ale nie przejadaj się. Należy tez wykonać krótki spacer w celu poprawienia krążenia zarówno tętniczego jak i żylnego. Pamiętaj! prowadzenie samochodu po obfitym obiedzie czy kolacji grozi sennością.

4.Staraj się, zwłaszcza w dalekich trasach, jeździć z drugą osobą, przygotowaną do niesienia pomocy chorym w chwili niedocukrzenia.jazda

Przewożenie insuliny .

Na podróż pacjent powinien zabrać ze sobą glukometr, paski, insulinę w ilości która wystarczy co najmniej na cała podróż plus zapas, glukagon. Leki powinny być zabezpieczone tak, by nie straciły swoich właściwości. Podróż może trwać dużo dłużej niż planujemy.

1.Nie należy pozostawiać insuliny latem, w temperaturze ponad 25st. C zimą w temperaturze poniżej 0,5st. C insuliny tracą swoją biologiczną aktywność. Należy pamiętać, że karoseria samochodu szybko nagrzewa się słońcu, a ochładza w zimie.

2.Nie wystawiaj insuliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych np. na desce rozdzielczej. Światło słoneczne degraduje insuliny i zmienia ich barwę na żółtobrązową.

3. Nie narażaj insulin na wstrząsy w czasie długich podróży. Lek może zlepić się w bryłki lub utworzyć nalot na ściance fiolki – nie należy go wtedy używać.

4. Na dłuższe podróże zaopatrz się w specjalny pojemnik o miękkich ścianach i utrzymujący stałą temperaturę, przechowuj insuliny pod siedzeniem.

W trosce o stopy

1. Wszystkie osoby z cukrzycą podczas dłuższej jazdy samochodem zarówno kierowcy jak i pasażerowie muszą zwrócić większą uwagę na obuwie. Zwłaszcza u osób od dawna cierpiących na cukrzycę wielogodzinne ucisk na kończynę dolną zwłaszcza stopę doprowadza do wystąpienia zaburzeń krążenia zarówno żylnego jak i tętniczego, którego konsekwencją są np. zapalenie żył i długo gojące się owrzodzenia.

2. Prowadź auto w wygodnych butach, w których możesz swobodnie ruszać palcami: najlepiej ze skóry, z wygodną wkładką. Weź ze sobą drugie takie buty, abyś mógł zmieniać obuwie co parę godzin. Noś wyłącznie skarpety z naturalnych włókien (bawełniane, wełniane) i weź również dodatkową parę na zmianę.

3.Bardzo ważne jest, aby pacjent wstrzymał się od kierowania pojazdem przez tydzień (lub dłużej, zależnie od indywidualnych problemów) po podjęciu leczenia insuliną lub po zmianie schematu leczenia: na przykład zmianie jednej postaci insuliny na inną lub zmiany dawkowania.

Ważne

Nie prowadź samochodu przez 2-3 godziny po badaniu okulistycznym przy rozszerzonej źrenicy ( ostrość wzroku jest upośledzona, a oko jest wrażliwe na działanie promieni słonecznych).
Unikaj w miarę możliwości jazdy nocą.
Przed planowaną podróżą nie spożywaj żadnego alkoholu, należy być wypoczętym.
W przypadku wątpliwości koniecznie należy skontaktować się lekarzem prowadzącym, który doradzi jak indywidualnie przygotować się do podróży.
Osobom chorym na cukrzycę zdarzają się sytuacje, gdy prowadzenie samochodu jest niebezpieczne. Nowoczesna insulinoterapia oparta na analogach insuliny daje dużą szansę na bezpieczniejszą podróż i bezkolizyjne prowadzenie pojazdu przez osobę z cukrzycą. Statystyki wskazują, że chorzy na cukrzycę nie powodują więcej wypadków niż osoby zdrowe.

Przygotował lek.med. Roman Cichocki