Dieta dla chorych na cukrzycę

 

  
Dieta stosowana w cukrzycy powinna być jak najbardziej zbliżona do żywienia człowieka zdrowego. Jednym z jej celów jest unikanie nadmiernych wahań cukru we krwi w czasie doby. Szczególny wpływ na te wahania ma spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany. Dlatego podstawowa modyfikacja w żywieniu polega na znacznym ograniczeniu łatwo przyswajalnych węglowodanów, w tym przede wszystkim słodyczy i przetworów zawieraj±cych znaczny dodatek cukru.

Dla ułatwienia obliczania zawarto¶ci węglowodanów w codziennej diecie wprowadzono pojęcie wymiennika węglowodanowego (WW). Jeden wymiennik węglowodanowy (WW) jest to porcja produktu (w gramach), która zawiera 10 g węglowodanów przyswajalnych. Inn± klasyfikacj±, dzięki której możliwy jest dobór odpowiednich produktów żywno¶ciowych jest indeks glikemiczny. IG produktów ułatwia komponowanie posiłków, które NIE prowadz± do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi.

dieta

Oprócz tego w diecie diabetyka należy ograniczyć tłuszcze, szczególnie te poch±dz±ce z mięsa (głównie wieprzowiny, wołowiny, gęsi, kaczek), masła, ¶mietany itp.  Tłuszcz zawarty w tych produktach zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które maj± miażdżycorodne działanie, zwiększaj± stężenie cholesterolu frakcji LDL i triglicerydów we krwi. 

Bardzo ważna jest kontrola ilo¶ci i jako¶ci spożywanych potraw oraz rozłożenie ich na okres całego dnia. Chorzy na cukrzycę nie mog± jednorazowo spożywać dużych ilo¶ci pokarmów, ani zbyt długo pozostawać na czczo. Dzienna liczba posiłków powinna być jednakowa każdego dnia, a także powinny być one spożywane o jednakowych porach. Jest to bardzo ważne przede wszystkim w przypadku osób stosuj±cych insulinę.

Produkty zalecane w zdrowej diecie:

 • każde pieczywo, najlepiej jednak razowe, gruboziarniste, zawieraj±ce duże ilo¶ci błonnika pokarmowego (błonnik opóĽnia wchłanianie glukozy);
 • mleko (jogurt, kefir) o niskiej zawarto¶ci tłuszczu lub odtłuszczone, ser biały twarogowy (chudy);
 • mięso chude, drób (najlepiej indyk, kurczak), ryby (dwa-trzy razy w tygodniu zamiast mięsa);
 • wędliny tylko chude: kiełbasa szynkowa wołowa lub wieprzowa, szynka, polędwica, wędliny drobiowe;
 • olej rzepakowy, oliwa z oliwek (a także sojowy, słonecznikowy - tylko do surówek), wysokogatunkowa margaryna w kubeczkach,
 • wszystkie warzywa z tym jednak zastrzeżeniem, aby ziemniaki, marchew, buraczki, korzeń pietruszki spożywać w mniejszych ilo¶ciach, gdyż po ugotowaniu, ich indeks glikemiczny jest do¶ć wysoki. Ponadto ilo¶ć zawartych w tych warzywach węglowodanów należy uwzględnić w dziennej ilo¶ci węglowodanów, przeznaczonej - okre¶lonj przez lekarza lub dietetyka - do spożycia.

Produkty niewskazane w diecie diabetyka:

 • mleko pełne, mleko w proszku pełne, ser biały tłusty, ser żółty i topiony,
 • żółtko jaja,
 • tłuste mięso, tłuste ryby, drób tłusty (gęsi, kaczki), w±tróbka, nerki,
 • wędliny wieprzowe tłuste, pasztety, podroby,
 • masło w przeciętnych lub dużych ilo¶ciach, ¶mietana,
 • margaryna (poza wymienionymi jako zalecane), smalec, słonina, łój wołowy i barani,
 • cukier, wszystkie wyroby i przetwory z dużą ilością cukru, miód.
dieta2

Dieta stosowana w cukrzycy nie oznacza głodowania ani dużych wyrzeczeń. Pewne produkty można łatwo zast±pić innymi, urozmaicaj±c jadłospis. Je¶li masz nadwagę, mniej spożywanych kalorii sprawi, że nadmiar energii nie będzie się już odkładać w postaci tkanki tłuszczowej, a organizm zacznie powoli zużywać zgromadzone zapasy. Pozwoli to na zmniejszenie masy ciała, co jest niezmiernie ważne, gdyż ułatwia działanie własnej insuliny i może opóżnić konieczność wdrożenia bardziej intensywnego leczenia (np. wprowadzenie doustnych leków przeciwcukrzycowych - gdy dotychczasowa terapia opierała się na stososwaniu samej diety i wysiłku fizycznego czy insuliny - gdy przestały działać leki doustne).